Resim Yarışması Farkındayım konulu ortaokul ve lise tüm katogorilerin katılım sağlayabileceği karikatür yarışması

ARTAKADEMİYİZ'e Hoş Geldiniz...

Forum sitemize kayıt(üye) olmak ÜCRETSİZDİR.Sayfamızdaki paylaşımların detaylarını görebilmeniz ve indirebilmeniz için Vip Üye olmanız gerekmektedir.

Hakan çağlayan

Kayıtlı Üye
31 Ağustos 2021
6
3
3
40
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ortaokul, Lise Öğrencileri için

“FARKINDAYIM” Davranışsal Bağımlılıklardan biri olan Kumar Bağımlılığının Önlenmesi ve Farkındalık Yaratma Resim, karikatür, Afiş Yarışması Şartnamesi

1. YARIŞMANIN ADI:

İstanbul Geneli Ortaokul , Lise Öğrencilerine yönelik “ FARKINDAYIM” ödüllü Resim,Karikatür,Afiş Yarışması

2. KONUSU:

“Kumar Bağımlılığını Önleme ve Farkındalık Yaratma” Ortaokul, Lise öğrencileri için İstanbul genelinde düzenlediğimiz Afiş yarışmasının şartnamesidir.

3. SÜRESİ:

Başlangıç : 1 Kasım 2021

Bitiş : 30 Kasım 2021

4. KATEGORİ:

Ortaokul, Lise Öğrencileri ( Tüm Kademeler )

5. YARIŞMANIN AMAÇLARI:

*İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim Rehberlik Şubesi tarafından düzenlenen Afiş yarışması ile gençleri Kumar Bağımlılığından uzak tutmak, olumsuzluklarının farkına vardırmak ve FARKINDALIĞI arttırmak amacı ile düzenlenmiştir.

Kumar bağımlılığı beynin dürtü kontrolünde etkili olan bölgesindeki elektro-kimyasal bir bozulma sebebiyle oluşur.

DSM III' te kumar oynama bozukluğu ilk defa psikiyatrik bir problem olarak ele alınmıştır. DSM-IV ve DSM IV-TR' ye kadar geçen ki süreçte dürtü kontrol bozuklukları içerisinde incelenen kumar bağımlılığı DSM V ile birlikte "Madde İle İlişkili Olmayan Bozukluklar" tanı grubu içerisinde yeni bir kategori altında incelenmektedir. Bu durum ile birlikte kumar bağımlılığı bu grup içerisinde sınıflanmış olan tek davranışsal bağımlılık olmuştur (Christensen ve diğ., 2015). Bu süreç ile birlikte DSM' de ilk defa kumar, bağımlılık kategorisi içerisinde değerlendirilmiştir. Bu gecikmenin en büyük etkenlerinden biri ise kumar bağımlılığının kimyasal bağımlılıklarda olduğu gibi dışarıdan gözlenmesinin zor olmasıdır. Kumar bağımlısının kimyasal bağımlılarda olduğu gibi bariz bir şekilde sosyal, bedensel, davranışsal ve bilinçsel değişimleri görülemeyebilmektedir. Bundan dolayı bu bağımlılık türüne "saklı bağımlılık" adı da verilmektedir (Dinç, 2014: 22).

Başta kendisi olmak üzere ailesi ve çevresine zararı dokunan bu eylemin akla gelen en büyük zararlarının başında maddi problemler gelmektedir. Bununla birlikte iletişim problemleri de en az maddi problemler kadar sorun yaratabilmektedir (Kılıçarslan, 2014)

Kumar bağımlılığı sosyal öğrenme ve merak ile gelişebilen bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla çocukların bu durumdan olumsuz etkilenmesi de muhtemeldir. Bunun yanında borçlanan bireyin borcunu ödeyemediğinde ailesine yansıtacağı problemlerde kumar bağımlılığının önemli sorunlarından biridir. Walker (1992) da kumar oynayan kişinin sorumluluklarını yerine getiremediğinden aile içi ilişkilerde problem yaşanabileceğini özellikle de ailenin ekonomik anlamda giderleri ile ilgili sıkıntıların sorun yaratabildiğini dile getirmiştir (Akt. Duvarcı, 1998). Kumar bağımlılığının topluma da zararı olduğu görülmektedir. Özellikle çevresinden borç alan kumarbazın borcunu ödememesi birçok kurumu ve insanı zor duruma sokabilmektedir. Kumar bağımlısının sürekli olarak kumarı düşünmesi ve bu eylemleri gerçekleştirmesinden dolayı işlerini aksatması da hem kurumunu hem de bu kurumlardan hizmet bekleyen insanları rahatsız edebilmektedir.

Ergenlerde gerçekleştirilen online oyun ile alakalı çalışmaların gösterdiğine göre bu oyunları oynamanın ana motivasyonları eğlence, güzel zaman geçirme, duygusal başa çıkma, gerçeklerden kaçış, sosyal ihtiyaçları tatmin, başarı ihtiyacı, heyecan ve meydan okuma ihtiyacı, güç ihtiyacıdır (Wan ve Chiou, 2006; Kuss ve Griffiths, 2012a,b).

COVİD 19 Salgını ile gençlerde artan internet kullanımı ; Oyun bağımlılığı ve dolayısıyla Kumara yönelimin artması , ayrıca yukarıda bahsedilen sebepler nedeni ile farkındalık oluşturmak ve ;

*Gençleri “Sosyal Sorumluluk” çalışmalarına teşvik etmek,

*Gençlerin topluma aktif bireyler olarak katılan, kendilerini ve çevresini geliştiren ve sorumluluk alabilen insanlar olarak yetişmelerine katkı sağlamak,

*Ödüller ile öğrencilerimizi teşvik etmek ve gündem oluşturmak,

*Gençlere bu yarışma ile kendilerini ve gerektiğinde ülkemizi, ulusal ve uluslararası benzer yarışmalarda temsil edebilmelerini sağlayacak tecrübeler kazandırmak.

6. YARIŞMANIN YÜRÜTÜLMESİ:

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce yürütülecektir. Yarışma İstanbul genelinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm resmi ve özel kurumlarda ortaokul, lise düzeyinde öğrenim gören tüm öğrencilerin katılımına açıktır.

7. KATILIM ŞARTLARI:

• Yarışmaya katılacak olan öğrenci, İstanbul genelinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı tüm resmi ve Özel tüm Eğitim-Öğretim kurumlarında lise kademesinde eğitim görmelidir.

• Yarışmaya katılım tamamen ücretsiz ve gönüllülük esasına göredir.

• Her öğrenci yarışmaya yalnızca 1 (bir) afiş veya resim ya da karikatür ile katılacaktır.

• Seçici kurul üyelerinin birinci dereceden akrabaları yarışmaya katılamaz.

• Çalışmaların kullanılması ve paylaşımı ile ilgili tüm haklar İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne aittir. Doğabilecek hukuki sorumluluk öğrenci ve veliye aittir. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü sorumlu tutulamaz. Formun doldurulması ve başvuru sürecinin tamamlanması şartların kabul edildiğini beyan eder.

• Gönderilecek olan ESERİN daha önceden herhangi bir yarışmaya katılmamış ve herhangi bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir.

• Yarışmaya katılacak olan eserler, son teslim tarihine kadar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Şubesine ESERİ TESLİM ETMESİ gerekmektedir.

• Bu yarışmaya katılanlar yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar. Uygulama esaslarında yer almayan konulara dair takdir yetkisi, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne aittir. Tüm katılımcılar bu şartları kabul etmiş sayılır.

• Yarışmaya katılım sağlamak isteyen her öğrencimizin velisinin, okulun vereceği katılım formunda yer alan ‘’*Velisi olduğum öğrencinin yarışmaya katılmasına, paylaşılan eserin ilgili kurumlar tarafından kullanılmasına, çalışmayla alakalı herhangi bir maddi/manevi talepte bulunmayacağıma ve oluşabilecek her türlü olumsuz davranıştan ilgili kurumları sorumlu tutmayacağıma muvafakat ederim’’ formunu onaylamalıdır.

• Yarışma sonuçlarına herhangi bir itiraz kabul edilmeyecek olup jürinin verdiği kararlar kesindir.

• Karikatür 35/50,

• Resim,Afişler 50/70 ebatında düzenlenmelidir.

8. UYGULAMAYA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR:

*Yarışmanın duyurusu resmi web sayfaları ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından resmi yazı ile yapılacaktır.

*Teslim edilen eserlerin tamamı arasından İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından oluşturulan seçici kurul İstanbul birinci, ikinci ve üçüncülerini belirleyecektir.

*Dereceye girenlerin isimleri resmi hesaplarda yayınlayacaktır.

* ilk 3’e giren eserler ödüllendirilecektir.

*İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, şartnamede belirtilen hususlara uygun olan İstanbul genelindeki tüm ortaokul ve lise düzeyinde eğitim veren okulların yarışmaya katılması hususunda gerekli duyuru ve yazıların okullara ulaşmasını sağlayacaktır.

*Genel değerlendirmeyi yapacak seçici kurul için bilgili ve şartlara uygun olan tecrübeli öğretmenler İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilecektir. Kurul İlçe birincisi olan ve il milli Eğitim Özel Eğitim ve Rehberlik Şubesine gönderilen tüm eserleri değerlendirecektir. Değerlendirme sonucunda İstanbul birinci, ikinci ve üçüncülerini belirlenecektir.

*Birinci seçilen eserler 1-7 Mart YEŞİLAY kapsamında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sosyal medya hesaplarında yayımlanacaktır.

*Veli muvafakatnamesi başvuru formu, öğrencinin okul yönetimi tarafından veliye verilecektir.

*Yarışma kapsamında ödüller ve tüm masraflar İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından karşılanacaktır.

1. ÖDÜLLER:

*Yalnızca yarışmadaki ilgili ilk üçe giren eser sahibi öğrencilere;

1. Saat

2. Eşofman Takım

3. Spor Çanta

“FARKINDAYIM” Davranışsal Bağımlılıklardan biri olan Kumar Bağımlılığının Önlenmesi ve Farkındalık Yaratma Resim, karikatür, Afiş Yarışması 2021 TAKVİMİ
Yarışma Duyuruların yapılması 01.11.2021
Yarışmacının bağlı bulunduğu okula eserin teslim edilmesi01.11.2021-10.11.2021
Okul birincilerinin seçilmesi ve okul birincisi olan görsel eserlerin orijinallerinin ilçe millî eğitim müdürlüklerine teslim edilmesi gereken tarih aralığı10.11.2021-12.11.2021
İlçe millî eğitim müdürlüklerince okullardan gelen eserler arasından ilçe birincilerinin seçilmesi ve ilçe birincisi olan görsel eserlerin orijinallerinin il millî eğitim müdürlüklerine teslim edilmesi gereken tarih aralığı15.11.2021-19.11.2021
İl Milli Eğitim Müdürlüğünce ilçelerden gelen eserler arasından il birincilerinin seçilmesi 22.11.2021-24.11.2021
Yarışma sonuçlarının açıklanması 25.11.2021
Ödül Töreni30.11.2021

Son düzenleme:
Back
Yukarı