Bep Planı

ARTAKADEMİYİZ'e Hoş Geldiniz...

Forum sitemize kayıt(üye) olmak ÜCRETSİZDİR.Sayfamızdaki paylaşımların detaylarını görebilmeniz ve indirebilmeniz için Vip Üye olmanız gerekmektedir.

Admin

Site Kurucusu
Site Yetkili
5 Mayıs 2020
892
286
63
Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) Nedir?
  • Bir özel eğitim programıdır.
  • Özel eğitim gerektiren birey için geliştirilmiş ve ailesi tarafından onaylanmış bu program; bireyin, ailenin, öğretmenin gereksinimleri doğrultusunda hazırlanmıştır ve hedeflenen amaçlarda verilecek destek eğitim hizmetlerini içerir.
  • Özel eğitim gerektiren öğrencinin, normal sınıf düzeyinde belirlenmiş beklentilerinden farklı olarak, belirlenen bir süre içinde öğrenme beklentilerinin, ihtiyaçlarının, ilgilerinin ve performansının bir özetidir.
  • Normal okul programındaki değişiklikleri ve uyarlamaları içeren ve her özel eğitim gerektiren öğrenci için hazırlanan yazılı bir plandır.
  • Özel eğitim gerektiren öğrencinin gelişimini gözlemek ve iletişim kurmak için öğretmenlere yardımcı olan bir araçtır.
  • Okul personeli ve destek hizmetleri veren kişilerin birlikte geliştirdikleri, uygulandıkları ve gelişmeleri izledikleri bir plandır.
  • Gerektiğinde düzeltilebilen ve değiştirilebilen esnek bir çalışma programıdır.
BEP'in Amacı
Çocuğun eğitsel değerlendirmesini yaparak, tüm gelişim alanlarındaki güçlü ve zayıf yönlerini ve gereksinimlerini belirlemek; aynı zamanda çocuğun tüm gelişim alanlarında sahip olduğu becerileri dikkate alarak uygun eğitim ortamlarına yerleştirmek ve çocukların uygun eğitim almalarını sağlamaktır.

Okullarda BEP Hazırlama Aşamaları

• Okul müdürü ve görevlendireceği müdür yardımcısı başkanlığında BEP Geliştirme Birimi kurulur.
  • BEP Birimi sene başında yapılan kurul toplantısında belirlenir.
  • BEP’i BEP Geliştirme Birimi hazırlar.
  • Öğrencinin eğitsel performansı belirlenir.
  • Destek hizmetler ve eğitim ortamları belirlenir.
  • Uzun Dönem Amaçlar ve Kısa Dönem Amaçlar belirlenir.
  • Bu amaçlar doğrultusunda değerlendirme yapılır.
BEP Planı İndirmek İçin Tıklayınız…

NOT: Lise kategorimizde örnek bep planı vardır dilerseniz onu kendinize göre de düzenleyebilirsiniz.

Son düzenleme:
Back
Yukarı