• Sitemiz Vıp Üyelik Sistemi ile Çalışmaktadır.Vıp Üyelik İçeriklerini görebilmek ve indirmek için Vıp Üyelik Nedir,Nasıl üye olabilirim?Tıklayınız!!!
  • Öğretmenler için Harici Canlı Ders Ataması Nasıl Yapılır?Tıklayınız!!!

Atatürk'ün Sanat Hakkında Görüşü

Admin

Site Kurucusu
Yönetici
Mustafa Kemal, sanata ve sanatçıya çok değer verirdi. Sanatçıyı ve sanatı daha modern bir seviyeye getirmek için bir çok uğraşlar vermiş ve çaba göstermiştir.

Sanata değer verdiği gibi sanatı ortaya çıkaran sanatçıya da bir o kadar değer verir, üstüne düşerdi.
Ona göre bir millet sanatsız kalmamalı ve herkesin içindeki sanatçı ruhu ortaya çıkmalıydı.
Resim, müzik, tiyatro, edebiyat, heykel, dans, opera ve bale gibi bir sürü sanat dalına sahibiz. Ve bu sanat dallarından en az biri bir kişide bulunmaktadır. Mustafa Kemal'de bu yeteneklerimizi ortaya çıkarmamızı istemiştir.
Yüce Türk Milleti Atatürk için hep ön plandaydı ve asla hiç bir şeyden geri kalmamızı istemezdi. Bu sebeple sanatın her türlü koluna yönelmemizi isterdi. Yaptığı her türlü çalışma sayesinde Türk Milleti dünya çapında adını duyurmuştur.
Atatürk'ün sanata verdiği önemi şu sözlerinden anlayabiliriz:
"Yüksek bir insan topluluğu olan Türk Milleti’nin tarihi bir özelliği de, güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir."
" Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz. Hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkar olamazsınız."
"Güzel sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkılaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne
yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatı ile yer almaktan ilelebet mahrum kalacaktır.
 
Yukarı Alt