• Sitemiz Vıp Üyelik Sistemi ile Çalışmaktadır.Vıp Üyelik İçeriklerini görebilmek ve indirmek için Vıp Üyelik Nedir,Nasıl üye olabilirim?Tıklayınız!!!
  • Öğretmenler için Harici Canlı Ders Ataması Nasıl Yapılır?Tıklayınız!!!

Güzel Sanatlar Lisesi Nedir?

Admin

Site Kurucusu
Yönetici
Türkiye genelinde 71 ilde toplam 79 güzel sanatlar lisesi var. Peki bu okullara kimler, nasıl girebiliyor? Nasıl bir eğitim veriliyor? Öğrenciler, öğretmenler, mezunlar ve uzmanlar ne diyor? Bütün bu soruların cevabını araştırdık…

Bazı binalar vardır, yanından geçerken sizi içeri çeker. Bazen aldığınız bir kokuya kapılırsınız, bazen duyduğunuz bir sese… Kadıköy’deki Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi de bunlardan biri. Onun cazibesi, yanından geçerken kulaklarınıza dolan davetkâr müzik sesi. Kimi zaman bir keman tınısı, kimi zaman piyano ezgisi. Binadan içeri girdiğinizde, hava da güzelse daha bahçede tuvali, fırçasıyla parlak gözleriyle sizi karşılayan öğrenciler de cabası. Onlar, geleceğin sanat dünyasında etkili isimler arasında yer alacaklar.
Bunu başarmaları kolay olmamış. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2015-2016 eğitim öğretim istatistiklerine göre Türkiye genelinde 71 ilde 79 güzel sanatlar lisesi bulunuyor ve resim ile müzik alanlarının her birine yılda 30 öğrenciden fazlası alınmıyor. Bu öğrenciler arasında yer alabilmek için yetenek sınavına girilmesi gerekiyor. Bu liselere giriş puanı hesaplanırken, yetenek sınavları yüzde 70 etkili oluyor. Bir de 8’inci sınıfların girdiği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sonucunda edinilen puanın yüzde 30’u alınıyor. Yetenekli öğrenciler, bu liselere gidebilmek için adayın girmek istediği okulun müdürü ve öğretmenleri, il ya da ilçeden öğretmenler, üniversite öğretim üyelerinden oluşan jüri karşısında ter döküyor.
Bölümlerin sınavları da farklılık gösteriyor. Örneğin güzel sanatlar lisesi resim bölümünde okumak isteyen bir aday, iki sınava giriyor. Biri görerek çizmeye; diğeri ise hayali sınav olarak adlandırılan, belirlenen bir konuya göre resim çizilmesine dayalı sınav. Müzik sınavında ise bir ses veriliyor ve adaydan onu çıkarması isteniyor. Okulda okumaya hak kazanan resim ve müzik bölümdeki 30’ar öğrenci sanat dolu dört yıla doğru yola çıkıyor. Liselerin tüm birinci sınıflarının programları aşağı yukarı aynı. Çünkü birinci sınıflarda başka okullara geçiş daha kolay olabiliyor. Matematik, Türk dili ve edebiyatı, biyoloji gibi ortak derslerin yanı sıra seçtikleri alanlarda da dersleri oluyor. Sınıf kademesi yükseldikçe ortak dersler azalıyor, alan dersleri artıyor. Örneğin, bir müzik bölümü öğrencisi 9 ve 10’uncu sınıfta haftada 6 saat matematik dersi alırken, 11 ve 12’inci sınıfta hiç matematik dersi görmüyor.
Üniversiteye girişte yetenek öncelikli olmalı
Bu liselerden mezun olan öğrenciler genellikle üniversitelerin özel yetenekle öğrenci alan bölümlerini tercih ediyorlar. Özel yetenekle alan bölümleri seçebilmek için üniversiteye girişin ilk adımı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ndan (YGS) 150 barajını geçmek gerekiyor. Ardından her üniversitenin kendi yaptığı yetenek sınavına giriliyor. Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi’nin 8 yıllık müdürü Recep Tutal, yetenek sınavı puanlarının öncelikli olmasını, bu sınav puanına daha fazla önem verilmesini istediklerini belirterek şunları söylüyor:
“Önce YGS puanı, sonra yetenek, sonra ortaöğretim başarı puanı değerlendiriliyor. Ne kadar yetenekli olursanız olun, YGS’den çok yüksek puan alamadığınız takdirde üniversite kazanma ihtimali düşüyor. Yetenek sınavı puanlarının öncelikli olmasını, daha fazla önem verilmesini istiyoruz. Bizim öğrencilerimiz doğuştan yetenekli ama üniversite sınavına girerken bu ikinci plana atılıyor. Gelecek yıl YGS’nin yüzde 60’ı, yetenek sınavının yüzde 40’ı etkili olacak gibi bir duyum aldık. Bu istemediğimiz bir durum. Diğer okullarda Türkçe, matematik ne kadar önemliyse, bizde en önemli şey iyi çizim yapmak, enstrümanı en iyi şekilde çalmak. Bir Anadolu lisesi mezunu YGS’den 400, bizimki 250 alsa, yetenek sınavında Anadolu öğrencisi 60, güzel sanatlar öğrencisi 90 kazansa, üniversiteye Anadolu lisesi öğrencisi giriyor. Ne anlamı kalıyor o zaman güzel sanatlarda okumanın, yeteneğin? Diğer adaylar da üniversitelerin yetenek gerektiren bölümlerine girebilsin tabii ama güzel sanatlar lisesi öğrencilerine bir ayrıcalık tanınsın..”
Üniversiteye yerleşme oranı yüzde 97
Öğrenciler genelde Mimar Sinan Güzel Sanatlar, Marmara, İstanbul, Hacettepe gibi üniversitelerin güzel sanatlar bölümlerini, müzik ve resim öğretmenliği, grafik tasarım, iç mimarlık, konservatuvarları tercih ediyorlar. Üniversiteden mezun olduklarında ise orkestralarda çalabiliyor, kendi atölyelerini, kurslarını açabiliyorlar.
Ankara, sanatın kalbinin attığı şehirlerden biri. Dolayısıyla Ankara’daki güzel sanatlar liseleri de sanat dünyasında önemli bir yer tutuyor. Ankara Güzel Sanatlar Lisesi’ne 400’e yakın yakın müracaat olması bunun kanıtı. Müdürü Mücahit Tutar, “400’e yakın müracaat oluyor, içeresinden 30 öğrenci seçiyoruz. Öğrencilerimiz üniversitelerin yetenekle alan bölümlerini tercih ediyor. Eğitim fakültelerine, konservatuvarlara gidiyorlar. Üniversiteye yerleşme oranı yüzde 97 civarında. Üniversiteyi bitirdikten sonra resim, görsel sanatlar ya da resim öğretmeni olarak devam edebiliyorlar. İç mimarlık bölümü tercihleri arasında. Konservatuvar mezunları müzikle ilgili başka alanlara yöneliyor ya da kendilerine atölyeler kuruyor. Bu tür okullara öğrenci yetiştiren kurslar açabiliyorlar” diyor.
KİMLER BAŞVURABİLİR?
Güzel sanatlar liselerine 8’inci sınıfı bitiren ortaokul ve imam hatip ortaokulu öğrencileri başvurabiliyor. Ayrıca yapılan yetenek sınavında kontenjanı dolmayan okullara eylül ayının son haftasında yetenek sınavıyla öğrenci alınabiliyor. Bu sınava ortaöğretim kurumlarının 9’uncu sınıfında okuyan öğrenciler de girebiliyor. Başvuracak adaylar yalnızca bir güzel sanatlar lisesine müracaat edebiliyor. Ön kayıt müracaatları okulların kapandığı tarih itibariyle başlıyor ve haziran sonuna kadar devam ediyor.
İL İL GÜZEL SANATLAR LİSESİ SAYILARI
İlk olarak 1989’da İstanbul’da açılan güzel sanatlar liseleri, ardından 1990-1991 yılında Ankara, Eskişehir, Bursa, Kütahya ve İzmir’de açıldı. 2008 yılında okul çeşitliliğini azaltmak ve program çeşitliliğini artırmak amacıyla güzel sanatlar liseleri ve spor liseleri birleştirildi. Ancak 18’inci Milli Eğitim Şurası’nda iki farklı disiplin anlayışı olan güzel sanatlar ve spor liselerinin ayrılarak iki farklı okul türü olarak eğitim vermesine dair tavsiye kararı alındı. 2013 yılında alınan kararla güzel sanatlar ve spor liseleri, ‘güzel sanatlar liseleri’ ve ‘spor liseleri’ olmak üzere ikiye ayrıldı. MEB istatistiklerine göre, 2013-2014 eğitim öğretim yılında 71 olan güzel sanatlar lisesi sayısı, 2014-2015’de 73, 2015-2016’da 74, 2016-2017 eğitim öğretim yılı başı itibariyle 79’a çıkarıldı. Türkiye’de 2016-2017 eğitim öğretim yılı başı itibariyle 71 ilde toplam 79 güzel sanatlar lisesi var. Artvin, Ardahan, Bayburt, Bilecik, Gümüşhane, Hakkari, Kilis, Mardin, Tunceli ve Yalova’da ise bu liselerden yok. En çok güzel sanatlar lisesi 4 okul ile İstanbul’da. Ankara, Antalya, Balıkesir, İzmir ve Kırklareli’nde ise ikişer lise bulunuyor.
MEZUNLARIN MESLEK DAĞILIMLARI
Güzel sanatlar liseleri mezunlarının hangi meslek dallarına yöneldiğine dair kapsamlı bir araştırma yok. Ancak Başkent Üniversitesi Grafik Tasarımı Programı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serap Buyurgan’ın yaptığı bir araştırmaya göre, 1994-95 ve 1995-96 eğitim öğretim yıllarında Ankara Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nden mezun olan 22’şer kişilik iki grubun 6-7 yıl sonraki meslek dağılımları şöyle:
1994-95 yılında mezun olan öğrencilerin; yüzde 22.5’i akademisyen, yüzde 22.5’i grafiker, yüzde 14.5’i mezun oldukları branşlarda öğretmen, yüzde 9’u iç mimar, yüzde 9’u herhangi bir üniversiteye gitmemiş, yüzde 4.5’i animatör, yüzde 4.5’i kendi atölyesi var (ressam), yüzde 4.5’i yurt dışında yaşıyor. 1995-96 yılında aynı bölümden mezun olanların ise; yüzde 32.5’i öğretmen, yüzde 18’i ressam, yüzde 18’i iç mimar, yüzde 9’u animatör, yüzde 9’u grafiker, yüzde 4.5’i seramiker, yüzde 4.5’i alan dışı branşlarda çalışıyor.
SAYILARLA GÜZEL SANATLAR LİSELERİ
– Güzel Sanatlar Lisesi sayısı: 79
– Öğrenci Sayısı
Kadın: 7 bin 550
Erkek: 5 bin 656
Toplam: 13 bin 206
– Öğretmen sayısı
Kadın: 853
Erkek: 1 096
Toplam: 1 949
– Derslik sayısı: 746

Detaylı Bilgi İçin Bize Ulaşın.

Kaynak: Hürriyet
 
Son düzenleme:
Yukarı Alt