• Sitemiz Vıp Üyelik Sistemi ile Çalışmaktadır.Vıp Üyelik İçeriklerini görebilmek ve indirmek için Vıp Üyelik Nedir,Nasıl üye olabilirim?Tıklayınız!!!
  • Öğretmenler için Harici Canlı Ders Ataması Nasıl Yapılır?Tıklayınız!!!

Ösym Nedir?

Admin

Site Kurucusu
Yönetici
Merhaba artakademiyiz.com Ziyaretçileri;
Ösym:Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi yükseköğretim programlarına girmek için başvuran adaylar arasından, başarılı olma olasılıkları diğerlerinden daha yüksek olanları seçerek bu programlara yerleştirmek amacı ile 1974 yılında kurulmuş olan devlet kurumudur. Merkezi Ankara'da bulunur.
ösym.png

Ösym sınavı ne demek?
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, kısaca ÖSYM 1974 yılında kurulmuştur. Kurulduğunda adı Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi yani ÜSYM iken 1981 yılında YÖK'e bağlanarak “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi yani ÖSYM olmuştur.
ösym.jpg

Ösym nasıl kayıt olunur?
ÖSYM
aday işlemleri sistemine ilk kaydınızı yetkili bir ÖSYM bürosundan yapmalısınız. Bu kayıt işlemi sırasında sizden TC kimlik numaralı kimliğiniz, diplomanızın aslı, başvuru yapacağınız sınav yada yerleştirme için gerekli belgeler istenmektedir.

Ösym şifresini nereden alabiliriz?
Eğer ÖSYM AİS Güvenlik sorusunu unuttuysanız şifrenizi aldığınız merkeze nüfus cüzdanı ya da pasaportları ile birlikte şahsen başvurarak, 5,00 TL ücret karşılığı yeni şifrelerini edinmek zorundadır

ÖSYM'nin yaptığı sınavlar nelerdir?
Temel Yeterlilik Testi (TYT)
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)
Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS)
Elektronik Yabancı Dil Sınavı ( E-YDS) ( Yılda 12 kez )
Yabancı Dil Sınavı (YDS)
Akademik Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) ( İlkbahar Dönemi -Güz Dönemi)
Dikey Geçiş Sınavı (DGS)
TSK Askeri Liseler Sınavı (ALS)
İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı
Yükseköğretim Kurulu Seviye Tespit Sınavı
Jandarma Genel Komutanlığı Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı ( JANA)
Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (DİB-MBSTS)
Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) ( İlkbahar Dönemi -Güz Dönemi)
Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ( YDUS)
Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ( DUS )
TSK Askeri Liseler Sınavı (ALS)
İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı (İlkbahar Dönemi -Güz Dönemi )
Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı ( STS ; İlkbahar Dönemi -Güz Dönemi )
KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT)

Üniversiteye ve diğer sınavlara katılacak olan adayların ÖSYM’ye yapacakları her türlü bireysel sınav başvurusu ,sınav giriş yerleri ile giriş belgesi ve sınav sonuçlarını öğrenme ,tercih işlemleri ile kayıt bilgilerini görüntüleme ve takip İşlemlerini günün her hangi saatinde internet bağlantısının olduğu her yerden T.C. Kimlik / Y.U. Numarası ve adayın kendi belirlediği şifre bilgileri ile Aday İşlemleri Sistemine giriş yaparak uygulamadan yararlanabilirler.

Not: Daha fazla bilgi almak ÖSYM Çağrı Merkezini (444 67 96) arayabilirsiniz.

Aday İşlemleri Sistemi’ne ulaşmak için Tıklayınız
Başvuru Merkezi İşlemleri Sistemi uygulaması için Tıklayınız
Sınav Merkezi İşlemleri Sistemi uygulaması için Tıklayınız
ÖSYM Ana WEB Sayfası için Tıklayınız

Bilgilendirme: Aday işlemlerine yönelik olarak hizmet veren Aday İşlemleri Sistemi , adaylara yönelik hizmet kalitesini arttırmak ve adaylara yeni hizmetler sunmak amacı ile 31.12.2013 tarihinde yenilenmiştir. Yeni aday işlemleri sistemi ÖSYM Başkanlığı bünyesinde geliştirilmiş ve hizmete sunulmuştur. Adaylar sisteme giriş yaptıktan sonra sistem kullanımına yönelik açıklamaları “Yardım” kısmında bulabileceklerdir.

Öğretmenlerin Ösym sınavlarında görev alması ve çıkan görevin görev belgesini almak için kullandığı sayfadır.

Yukarı Alt