• Sitemiz Vıp Üyelik Sistemi ile Çalışmaktadır.Vıp Üyelik İçeriklerini görebilmek ve indirmek için Vıp Üyelik Nedir,Nasıl üye olabilirim?Tıklayınız!!!
  • Öğretmenler için Harici Canlı Ders Ataması Nasıl Yapılır?Tıklayınız!!!

Sanat Tarihine Damga Vuran 10 Ünlü Ressam

Admin

Site Kurucusu
Yönetici
Merhaba Değerli Ziyaretçilerimiz;
Resim sanatı ülkemizde genellikle pek bilinmez ve takip edilmez ancak Batı sanatında çok önemli ve merkezi bir yer tutar. Aralarında yaşadıkları devirde büyük maddi sıkıntılar ve ruhsal sorunlarla boğuşup, şimdiyse yapıtları milyonlarca dolara satılanlar da olmak üzere Batı resminin iz bırakan 10 ressamını sizin için listeledik. Her listede olduğu gibi, bu listede de eksiklikler vardır; sıralamada da memnuniyetsizlikler olabilir, affola... İşte karşınızda "sanat tarihine damga vuran" 10 büyük ressam:

1. PABLO PICASSO, İSPANYA, (1881-1973)
Picasso, sadece resim alanında değil, tüm sanat tarihinin en etkili birkaç isminden biridir. Onun eserleri devrim etkisi yaratmıştır. Kübizm akımının en önde gelen temsilcisidir. Resmin dışında heykel, seramik ve baskı alanında da yapıtlar vermiştir.

images.jpg


2. LEONARDO DA VINCI, İTALYA, (1452-1519)
Dünya tarihinin gördüğü en büyük dâhilerden biri olan Da Vinci, çok yönlü şahsiyetini resim alanında verdiği eserlerle de göstermiştir. Hiç şüphesiz en meşhur yapıtları "Mona Lisa" ve "Son Akşam Yemeği"dir, fakat Da Vinci bundan çok daha fazlasına sahiptir.

davinci.jpg
3. REMBRANDT VAN RIJN, HOLLANDA, (1606-1669)
Hollandalı büyük usta Rembrandt, resimde ışığı ve gölgeleri kullanmasındaki başarısı ile bilinir. 17. yüzyıl Avrupa resminin başlıca figürlerinden biridir. Ayrıca tüm zamanların en önemli oto portre ressamlarından biridir.

4.VINCENT VAN GOGH, HOLLANDA, (1853-1890)
Van Gogh, yaşadığı dönemde maddî manevî büyük sıkıntılar çekmiş olmasına karşın, bugün dünyanın en çok tanınan ve yapıtları en pahalı olan ressamlarından biridir. Yakın arkadaşı Gauguin ile girdiği tartışmanın ardından kulağını kesmiş, akıl hastanesine yatırılmış; iki yıl sonra ise intihar ederek hayatına son vermiştir. Başlangıçta koyu ve kasvetli renklerle çalışan Van Gogh, daha sonra özellikle sarı olmak üzere canlı renkler kullanmaya başlamıştır. Kimileri sarı renge olan düşkünlüğünü de ruhsal ve fiziksel rahatsızlıklarına bağlamıştır. 20. yüzyıl sanatını önemli ölçüde etkilemiştir
. van gogh.jpg

5.MICHELANGELO, İTALYA, (1475-1564)
Bazı okurlar, Michelangelo'nun 5. sırada olmasına şaşırabilirler. Tüm sanat tarihinin en önemli iki-üç isminden biri olsa da sanatçı esas ününü heykeltıraş olarak yaptığı eserlere borçludur. Yine de onun Sistine Chapel'indeki freskleri, resim sanatındaki ustalığını da gösterir niteliktedir.Fikirlerinizi yorum olarak da yazabilirsiniz.
michelangelo.jpg

6.SALVADOR DALÍ, İSPANYA, (1904-1989)
Yarattığı "deli-dâhi" imajıyla 20. yüzyılın en popüler sanatçılarından biri olan Dalí, Sürrealizm akımının en bilinen temsilcisi olmuştur. Resmin yanı sıra heykel, fotoğraf ve sinema ile de ilgilenmiş ve yapıtlar vermiştir.
dali.jpg

7.FRANCISCO DE GOYA, İSPANYA, (1746-1828)
Goya kendi yaşadığı çağda rakipsiz olan gizemli, dindar, tanımlanması ve anlaşılması çok zor olan bir ressamdır. Sanat tarihindeki en girift ressamlardan biridir. Sanatı hayatı boyunca erotizm örneklerinden dehşet örneklerine çok farklı tarzda yapıtlar verdi. Hem yağlı boya hem gravür hem de fresk ressamı olarak önemli eserler üretti ve hayatı süresince sürekli değişti, kendini geliştirdi.
goya.jpg

8.JAN VERMEER, HOLLANDA, (1632-1675)
Barok resmin Flaman ustalarından Vermeer, filme de konu olan Kuzeyin Mona Lisa'sı olarak bilinen "İnci Küpeli Kız" tablosu ile meşhurdur. Yetenekli bir portre sanatçısı olarak bilinir.
inci küpeli kız.jpg

9.FRIDA KAHLO, MEKSİKA, (1907-1954)
Frida Kahlo, Latin Amerika Sanatının en önemli temsilcilerinden biridir. Geçirdiği otobüs kazası hem hayatını hem de sanatını derinden etkilemiştir. Hasta yatağında çizdiği oto portreleri resminde çok önemli bir yer tutar.

fridaa.jpg

10.ALBRECHT DÜRER, ALMANYA, (1471-1528)
Kuzey Avrupa Rönesansı'nın Leonardo Da Vinci'si" huzursuz ve yenilikçi dâhi Dürer, bir çizim ve renk ustasıydı. Batı resminde, doğayı, hayvanları ve bitkileri olduğu gibi yansıtan ilk ressamlardan biriydi.
dürer.jpg

Sanatla Kalın...
 
Son düzenleme:
Yukarı Alt