Görsel Sanatlar Öğretmeni olmak isteyenler

ARTAKADEMİYİZ'e Hoş Geldiniz...

Forum sitemize kayıt(üye) olmak ÜCRETSİZDİR.Sayfamızdaki paylaşımların detaylarını görebilmeniz ve indirebilmeniz için Vip Üye olmanız gerekmektedir.

Admin

Site Kurucusu
Site Yetkili
5 Mayıs 2020
892
286
63
Görsel Sanatlar Öğretmeni Kimdir?
Çalıştığı okulda veya kurslarda, öğrencilere görsel sanatlara dair teknik bilgiyi öğreten ve onlara sanata dair tutum ve becerilerini geliştirme konusunda yol gösteren öğretmendir. Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise dönemlerinde öğrencilere branşın doğası gereği, estetik algı ve sanatsal beğeni kazandıran kişidir.
Görsel Sanatlar Öğretmeninin Görevleri Nedir?
  • Hangi yaş grubuna eğitim verdiğini göz önünde bulundurarak; günlük, aylık ve yıllık ders planı hazırlar.
  • Okul içerisinde derslerini yapacağı resim atölyesi veya laboratuvar gibi ortamların eğitime hazır bulunmasından sorumludur.
  • Kendisi için belirtilen ders saatlerine göre öğrencilerin yıl sonunda görsel sanatlar dersinde ulaşacağı kazanımlarla ilgili ön hazırlık yapar.
  • Öğrencilerin sanatsal açıdan gelişimlerini takip eder, izler, değerlendirir ve geri bildirim verir.
  • Görsel sanatlarla ilgili eğitici kol çalışmalarında görev alır.
  • Öğrencinin yeteneğini keşfeder ve onu destekler.
  • Deneyimleme felsefesinden yola çıkarak dersi uygulamalarla gerçek hayata taşır
Kimler Görsel Sanatlar Öğretmeni olabilir?
Resme ve çizime yetenekliyseniz, sanatsal alanlarda kendinizi daha yaratıcı ve özgür hissediyorsanız ve bu sanatı birilerine öğretme fikrinden keyif alıyorsanız "Görsel Sanatlar Öğretmeni" olabilirsiniz. Bunun için gerekli olan, ilgili üniversite lisans eğitimi, öğretmenlik formasyonu, istek ve motivasyondur.
Görsel Sanatlar Öğretmeni Olmak için Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?
Güzel Sanatlar Lisesi çıkışlı olmak avantaj sağlar ancak atanabilmek için sonrasında üniversitelerin dört yıllık resim öğretmenliği, görsel sanatlar ve tasarım, görsel sanatlar ve görsel iletişim tasarımı gibi bölümlerinden mezun olmak gerekir. Bunun yanında pedagojik formasyon derslerini başarıyla bitirmek eğitim kurumlarında görev yapabilmek için şarttır.

NOT: Milli Eğitim Bakanlığı,Yök ile birlikte formasyon belgesini 2020 temmuz ayı ile kaldırdığını bunun yerine ataması olacak kişilere bakanlık tarafından verileceği söylendi. Net ifadeler ve yönetmelikler yayımlandıkça ve nasıl uygulandığını bu yazı tarihi ile kestiremiyoruz sonuç olarak formasyonları üniversiteler önceden herkes alıyordu şimdi göreve geçecek olanlar alacak. Bununla alakalı klavuz vs yayımlanırsa yazımıza ekleyeceğiz.

Son düzenleme:
Back
Yukarı